Irlantilainen Häh-nel on tuonut markkinoille Combi TF -kauko-ohjauslaitteen, joka sopii isojen merkkien...
27. elokuuta 2010
Uudessa EOS 550D:ssä upea näyttö
8.2.2010 15:01:00
Canonin suositun kolmenumeroisen kamerasarjan uusin jäsen tuo uutta tarkkuutta sekä kuvaan että näyttöön. Uudessa EOS 550D:ssä on useita kalliimmasta EOS 7D:stä tuttuja ominaisuuksia.
Kameran takana oleva lcd-näyttö on järjestelmien tarkin 1 040 000 pisteellä ja se tekee kuvan tarkastelun helposti. Näytän koko on 3,0 tuumaa.
Tarkkuus on noussut aikaisemman EOS 500D –mallin 15,0 miljoonasta pikselistä peräti 18,0 miljoonaan. Kuvakenno on aivan uusi ja polttovälikerroin on 1,6.
Uudella mallilla saa myös videota. Se on Full HD –laatuista ja tarkkuus on 1920 x 1080 pikseliä. Aikaisemmalla mallilla tarkinta videota sai vain 20 kuvaa sekunnissa, mutta 550D:llä nopeudeksi voi valita 30, 25 tai 24 kuvaa sekunnissa aivan samalla tavalla kuin kalliimmassa EOS 7D -mallissa. Kameraan voi liittää myös ulkoisen mikrofonin. Se parantaa äänen laatua.
Kamera on saanut myös valonmittaustavan 7D:stä. Kamera mittaa valon 63 alueelta ja ottaa valotuksessa huomioon tarkennuksen, värit ja valon määrän ja laskee näistä tiedoista oikean valotuksen. Uuden kameran runko tulee maksamaan noin 750 euroa.
Digi-kuva.fi-sivuston sisältämän toimituksellisen aineiston oikeudet omistaa Copyright (c) 2003-2010 Digi-kuva.fi. Kaikki oikeudet pidätetään. Tämän sivuston kuvien ja tekstin luvaton käyttö on kiellettyä. Pyydämme käyttäjiä noudattamaan tekijänoikeuksia.